logo Impreuna pentru educatia ta
vezi coşulblogcomandă romanaenglish
 căutare avansată
librarie virtuala Acasă Cărţi noi În curs de apariţie Despre noi Autori Despre livrare Contact Hartă site
reduceri.jpg
banner-mari-reduceri-premii_3.jpg
Recomandări
Newsletter
Cărţi noi
Categorii
kilipirim.jpg
În curând...
minerva.jpg
Evenimente
In perioada 16-20 mai, Editurile Aramis si Minerva sunt prezente la targul de carte Kilipirim, care se desfasoara la Galeria Dalles. La standul nostru veti gasi aproape 200 de titluri, dintre care unele...mai mult
Joi, 9 februarie 2012, ora 11,00, la Scoala nr.64 "Ferdinand I", va avea loc inaugurarea CENTRULUI DE RESURSE PENTRU ELEVI SI PARINTI. Printre invitati se numara: Horia Garbea - presedinte ASB, scriitor;...mai mult
Avem placerea sa va invitam la un dublu eveniment - lansare de carte si conferinta de presa -, organizat de Societatea Romana de Educatie Nutritionala si Editura Aramis.   Autoarea, medicul...mai mult

Oferta speciala / Literatura pentru copii

Neostenita mare – Lirica marina

Neostenita mare – Lirica marina
Autor: Tudor Opris
Cod Aramis: A702
Editura: Aramis
Anul: 2002
Pagini: 160
Format: 165x235
Categoria: Literatura pentru copii
Preţ:
7,00  lei 3,00  lei
Oferta este valabilă până la 30.06.2014
adauga in cos
Cele mai frumoase pagini din literatura romana – Antologie intocmita de Tudor Opris

Iesind in intampinarea cererii a zeci de mii de elevi si iubitori de literatura de a avea la indemana un set complet de antologii care sa cuprinda cele mai reprezentative si rezistente in timp pagini de beletristica, istorie si eseistica literara romaneasca, inclusiv pe cele prevazute sau demne de a fi incluse in programele scolare, Editura Aramis si-a asumat raspunderea tiparirii unor antologii, straine de partizanatele politice si estetice de grup, de care n-am avut parte pana in prezent.
Noile culegeri, accesibile ca pret, vor fi capabile, prin valoarea intrinseca a pieselor selectionate, sa trezeasca, mai ales in randul tinerilor, interesul pentru literatura, puternic concurat de televiziune si internet, cu atat mai mult cu cat miscarea cenacliera amatoare capata un avant tot mai mare in ultima vreme.
Colectia va numara circa 70 de volume antologice de 150-500 de pagini, tematice sau taxonomice (pe genuri si specii), din care aproximativ 25 consacrate poeziei, 35 prozei, 7 teatrului si 5 selectiilor de critica, istorie si eseistica literara. Ea va cuprinde creatii si pagini reprezentative selectionate si reunite pe baza principiului respectarii diversitatii de modalitati si stiluri literare.
Coordonatorul colectiei este scriitorul si profesorul Tudor Opris, de sectia de poezie raspunde scriitorul Radu Carneci, de cea de teatru, dramaturgul Iosif Naghiu, iar de cea de proza si istorie literara, criticul universitar D. Micu.
Proiectul este prevazut pentru 7 ani, in fiecare an urmand sa apara 8-12 titluri de antologii, care vor fi reeditate dupa epuizarea tirajului. Initiativa editurii se bucura de sprijinul Uniunii Scriitorilor din Romania si al Ministerului Educatiei si Cercetarii si speram sa umple un gol de multa vreme resimtit pe piata de carte si in cultura literara a tinerei generatii.

Titluri de acelaşi autor

Istoria debutului literar al scriitorilor romani in timpul scolii (1820-2000)
Istoria debutului literar al scriitorilor romani in timpul s...
10,00  lei 5,00  lei
Intamplari si oameni
Intamplari si oameni
6,00  lei 2,50  lei

OPINIA CITITORILOR

Nu există opinii exprimate. Fii primul care comentează. comenteaza
megapress.ro tribunainvatamantului.ro edituraminerva.ro ludoteca-aramis.ro
© 2006 - 2012 Editura Aramis
Magazin virtual creat de Vital Soft

Caut in catalog...